Każdy doświadczony sportowiec wie, że koncentracja jest kluczem do sukcesu. Oczywiście nic nie zastąpi treningu właściwego. Kiedy jednak skupisz się na zadaniu i unikniesz rozpraszaczy, to jesteś w stanie wspinać się na szczyty swoich możliwości.
Podobno dzisiaj człowiek w ciągu jednego dnia przyjmuje tyle informacji, co jego XIX-wieczny przodek w ciągu całego życia. A mózgi mamy dokładnie takie same…
Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że praktyka uważności pomaga poprawić koncentrację. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki sportowe.
Jak mindfulness służy sportowcom:
-
- Poprawia koncentrację: praktyka uważności pomaga sportowcom nauczyć się skupiać uwagę na bieżącym momencie/zadaniu i w odpowiedni sposób reagować na dystraktory.
-
- Zmniejsza stres i lęk: człowiek w stresie i/lub lęku jest napięty. To powoduje obniżenie koncentracji, przez co spada skuteczność i wydajność. Dzięki ćwiczeniu uważności można zmniejszyć stres i lęk, a to ułatwia skupienie się na zadaniu.
-
- Zwiększa samoświadomość: sportowcy praktykujący uważność mają większą świadomość swoich myśli, emocji i czucie własnego ciała. Dzięki temu lepiej rozumieją i czują, w jaki sposób te czynniki wpływają na ich wydajność.
-
- Poprawia równowagę i koordynację: Praktyka uważności pomaga sportowcom poprawić równowagę i koordynację. To dzięki lepszemu czuciu własnego ciała.
Ikony sportu praktykują uważność
LeBron James, czterokrotny mistrz NBA, jest jednym z najbardziej znanych sportowców, którzy praktykują uważność. LeBron wielokrotnie mówił o tym, jak praktyka uważności pomogła mu poprawić koncentrację i wydajność na boisku.
Inni znani sportowcy, którzy praktykują uważność, to m.in.:
-
- Serena Williams
-
- Michael Phelps
-
- Tom Brady
-
- David Beckham
Jest ich oczywiście znacznie więcej. Tych znanych i mniej znanych. Idę o zakład, że zdecydowana większość czołowych sportowców na świecie praktykuje uważność.
Jak zacząć praktykować uważność?
Istnieje na to wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest uważne oddychanie. Wystarczy, że zajmiesz wygodną pozycję, zamkniesz oczy i skupisz się na swoim oddechu. Obserwuj, jak powietrze wchodzi i wychodzi z Twoich płuc. Skieruj swoją uwagę na unoszenie się brzucha/przepony/klatki piersiowej przy wdechu i ich opadanie przy wydechu. Kiedy zauważysz, że Twoja uwaga zaczyna błądzić, a w głowie pojawiają się myśli, delikatnie wróć do skupienia się na oddechu.
Inną metodą jest uważne jedzenie. Wybierz jeden posiłek w ciągu dnia i jedz go uważnie, bez pośpiechu. Skup się na smakach, teksturach, zapachach i kolorach jedzenia. Kiedy zauważysz, że Twoja uwaga zaczyna błądzić, delikatnie wróć do skupienia się na jedzeniu.
Mindfulness można również praktykować w codziennych czynnościach, takich jak spacer, mycie naczyń, wykonywanie pracy czy uważny ruch (całe Tai Chi opiera się na tym). Wystarczy skupić swoją uwagę na bieżącym zadaniu i unikać rozpraszaczy.
Wskazówki dla sportowców
Jeśli chcesz poprawić koncentrację i wyniki sportowe praktykując uważność, oto kilka wskazówek:
-
- Zacznij od krótkich sesji: 5, max. 10 minut dziennie w zupełności wystarczy na początku. Z czasem możesz wydłużać czas praktyki.
-
- Bądź cierpliw_: Praktyka mindfulness wymaga czasu i wytrwałości. Nie oczekuj, że efekty zobaczysz natychmiast.
-
- Bądź uważn_ na swoje ciało: Kiedy zauważysz, że Twoja uwaga zaczyna błądzić, delikatnie wróć do koncentracji na bieżącym zadaniu.
Jeśli chcesz poprawić koncentrację i osiągnąć sukces sportowy, to zacznij praktykować uważność. To potężna umiejętność, która z pewnością wpłynie korzystnie na Twoją karierę sportową oraz inne obszary Twojego życia.
Wszak 20% poprawy to nie w kij dmuchał 😉
Praktykujesz uważność? Jeśli tak, to podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu 🧘🏽.
Przeczytaj dlaczego współpraca z mentorem się opłaca.